Budapest kétszer csap össze Isztambullal
Az Európai Úszó Liga (LEN) elnöksége luxembourgi ülésén szombaton dönt arról, hogy Magyarország, Törökország és Szlovénia közül ki rendezheti 2013-ban a masters Európa-bajnokságot, a kiöregedett úszók, műugrók, hosszútávúszók viadalát. A gond az, hogy a 2014-es vízilabda EB-re is a török város és Budapest pályázik...
Alig másfél hónap múlva, május közepén szavaz ismét a LEN vezérkara, akkor a 2014. évi felnőtt férfi és női vízilabda Európa-bajnokság helyszínéről, mely esemény gazdájának Magyarország mellett ugyancsak Törökország, valamint Szerbia jelentkezett.
A vizes sportok első számú hazai sportdiplomatáját, Gyárfás Tamást, a LEN alelnökét a masters és a póló Eb-re pályázók egyformán megkeresték, hogy segítse elő a számukra kedvező döntést.
"Sajátos, hogy két város, Budapest és Isztambul mindkét eseményre pályázik - mondta Gyárfás Tamás, akinek közreműködésével az elmúlt öt évben Magyarország négy úszó kontinensbajnokságot rendezhetett (két felnőtt, egy rövidpályás és egy junior Eb-t). - Természetesen már több LEN-es vezető társammal beszéltem, akik arra kértek, hogy döntsem el, melyik számunkra a fontosabb. Czene Attila államtitkár korábban arra kért, hogy a masters Eb pályázatát támogassam, majd a vízilabda-szövetség elnöke, Martin György is megkeresett, hogy tegyek meg mindent. A masters Eb egy dzsembori, minden korosztályban maguk nevezhetnek be résztvevők; a vízilabda a magyar sport ékköve. A Kemény Dénes vezette válogatott hazai megmérettetése mindenkor hatalmas érdeklődést vált ki. Elvben az sem kizárt, hogy mindkettőt elnyerjük, de ennek kisebb a valószínűsége. Persze, az is előfordulhat, hogy egyiket sem, hiszen az utóbbi időben valóban sok volt a magyarokból. Ennek ellenére legalább egynek az elnyerésére számítok. A probléma a sportállamtitkárság előtt is ismert. Elég volt a konfliktusokból. Tényleg azt szeretném, ha az erre leghivatottabb, Czene Attila mérlegelné, hogy a magyar sport számára melyik a fontosabb."
A sportért felelős államtitkár szerint a két verseny nem üti egymást. "Nekünk mindkét esemény fontos - reagált Czene Attila az MTI megkeresésére. - Ráadásul a kettő nem is üti egymást, hiszen nem egy évben rendezik meg a két Európa-bajnokságot, s két teljesen különböző jellegű versenyről van szó."
Az ügyben kifejtette álláspontját Kemény Dénes szövetségi kapitány is az [origo]-nak adott keddi interjújában:
- Az a baj, hogy Budapest rendezné mind a kettőt, azt pedig nem tudom elképzelni, hogy az európai szövetség egy éven belül ugyanannak a városnak két Eb-t is odaítéljen. Természetesen sok szerencsét kívánok az úszóknak, de úgy gondolom, hogy megérdemelnénk, ha ismét megkapnánk a jogot, hiszen tíz évvel ezelőtt, 2001-ben már bebizonyítottuk, hogy milyen remek hangulatú Eb-t tudunk rendezni a Margitszigeten. A férfiválogatott mind a nyolc mérkőzésén telt ház volt, összesen közel százezer néző volt kíváncsi a meccsekre.
(MTI, [origo])