Martin György: „Az emberek szeretete lenyűgöző és kézzelfogható”
Martin György döntőbe várja a férfi csapatot a római VB-n. Az MVLSZ elnöke elmondja, miben látja a legnagyobb különbséget a nemzetközi és a hazai bíráskodás között, s kifejti a hivatalos magyar álláspontot a sportág megújítását szolgáló szabálymódosítási törekvésekkel kapcsolatban. VLV-interjú a szövetség elnökével.
- Az új elnöki periódusodnak ez lesz az első megmérettetése (vagy megpróbáltatása). Mit vársz a római világbajnokságtól?
- Szerintem a férfi csapatunk döntőt fog játszani, és ott remélhetőleg győz, a női csapatunkról fogalmam sincs, hogy milyen eredményt ér el, az első és a hatodik hely között bármi lehet.
- A férfiak esetében mire alapozod ezt a várakozást? Mégiscsak új csapattal vágunk neki a VB-nek.
- Arra, hogy 9 olimpiai bajnokunk van, tehát négy nem olimpiai bajnokot kell még válogatnia a kapitánynak. A többi csapatban pedig egyetlen olimpiai bajnok sincs.
- Milyen a szövetség gazdasági helyzete? Az elmúlt év vége nem csak arról szólt, hogy Kemény Dénes marad-e vagy befejezi, hanem arról is, hogy összejön-e az a pénz, ami szükséges a normális felkészüléshez, az utánpótlás fejlesztéshez.
- Az állami támogatásunk valamivel kisebb, mint tavaly volt, de jelentősen nem változott, tehát ez a része rendben van, a szponzori támogatásaink pedig az év végéig megvannak.
- Érkeztek új támogatók?
- Éppen most írtunk alá az Uniqa Biztosítóval egy megállapodást, ami a londoni olimpiáig szól, tehát a korábban biztosítási területről minket támogató ING-t váltja ki mostantól az Uniqa.
- Az olimpiai győzelem óta milyen változást észlel a szövetség, mekkora a sportág iránti érdeklődés a vízilabdázni jelentkező gyerekek számából ítélhetően, illetve mit érez a társadalom szimpátiájából a szövetség, mint hivatalos szervezet?
- Az emberek szeretete lenyűgöző és kézzelfogható. Az igazolt versenyzőink száma folyamatosan nő, úgyhogy ennek leginkább a szűkös uszodaviszonyok szabnak korlátot, főleg Budapesten. Vidéken lényegesen több lehetőségük van edzeni a gyerekeknek. Budapesten szinte lehetetlen. Úgy kell ezt elképzelni, hogy ha eggyel több gyerek van, akkor egyet valamilyen módon el kell távolítsanak a klubok, mert egyszerűen nem férnek el mindketten.
- Ez elég szörnyű. Mi lehet a megoldás?
- Mondjuk egy új uszodát kellene építeni. Vidéki városokban elég sok épült, a probléma Budapesttel van, ahol nincs semmilyen új létesítmény, sőt, a meglévők is romosak és omladoznak.
- Mik a kilátások?
- A jelenlegi helyzetben, azt hiszem, semmi nem fog változni.
- Hát ez szomorú. Visszatérve az olimpiára: mi maradt meg számodra legemlékezetesebb emlékként?
- Azt hiszem az, amikor harmadszor álltak a fiúk a győzelmi dobogón.
- Most új korszak van abból a szempontból is, hogy a sokat bírált sportdiplomáciánk területén változás történt. Nemzetközi tisztségedből adódóan ott vagy a „tűz közelében” - megírtuk mi is, hogy ez miért fontos. Mik az első tapasztalataid ezen a téren?
- Úgy érzem, hogy a válogatottakkal eddig sem volt probléma, az én szerepem feltehetőleg a klubokat fogja segíteni, hiszen a klubmérkőzéseken szoktak előfordulni olyan játékvezetői hibák, amelyek a magyar csapatokat sújtják. Remélhetőleg elindul egy folyamat, aminek a vége az lesz, hogy ez a hátrány eltűnik. Az eddigi tapasztalataim pozitívak, a játékvezetők hozzáállása azokon a mérkőzéseken, amelyeken ott voltam, mintaszerű volt, reális eredmények születtek.
- Nyilván számít az, hogy fontos meccseken már magyar ellenőr is van a személyedben.
- Lehetséges. Voltam országok közötti nemzetközi mérkőzésen a FINA megbízásából, mint ellenőr, Romániában, ahol a románok megverték az olasz válogatottat.
- Hogy alakul, változik a játékvezetés külföldön és itthon?
- Az én személyes tapasztalatom a nemzetközi területen az, hogy a játékvezetők meglehetősen nagy alázattal viseltetnek a sportág, a mérkőzések iránt. Talán jellemző példa, ahogy megérkeznek egy meccsre: általában öltöny-nyakkendő a viselet, ott öltöznek át, mérkőzés után pedig visszaveszik az elegáns ruhájukat, így jelennek meg a különböző megbeszéléseken. Ami a konkrét ténykedésüket illeti, feltűnő, hogy a jelzéseik nagyon egyértelműek. Nem vezetnek semmivel jobban, mint a magyarok, de a megjelenésük más, sokkal „impozánsabb”, meggyőzőbb, s ez látszik az önbizalmukon: akár a legnagyobb hülyeséget is úgy fújják be, hogy a közönségnek teljesen nyilvánvalónak tűnik, ez a jó ítélet…
- És a magyar bírók?
- Szerintem jelentős részük jobb, mint a külföldiek, amiben nagyon különböznek, az például az, hogy itthon eltűrik a kispadok reagálásait, az edzők beszólásait. Ez egy nemzetközi meccsen elképzelhetetlen, az első beszólás után jön a sárga. Az én mérkőzéseimen még sárga sem volt, azt tapasztaltam, hogy már egy figyelmeztető mozdulat elég, hogy az edző leüljön, és csöndben maradjon a meccs hátralévő részében.
- Egyre több nagy játékos, olimpiai bajnok nyilatkozza azt, hogy bajban van a sportág, a gála is részben azt a célt szolgálta, hogy az új szabályokra kicsit ráirányítsa a figyelmet. Van-e ez ügyben nektek stratégiátok, mik a következő lépések, terveztek-e másokkal közös kezdeményezést?
- Nagyon remélem, hogy Londonig nem változnak a szabályok, mert egy újfajta szabályrendszerhez másfajta felkészülés kell, és ez nekünk – figyelembe véve az elmúlt időszak sikereit – nem lenne előnyös. London után érdemes gondolkodni a változtatásokon. Kezdeményezések már korábban is voltak, játszottunk is régebben módosított szabályokkal egy junior EB-t vagy VB-t, már nem emlékszem pontosan, amelyen minden ellenfelünket 6-8 góllal vertünk, akkor tűnt fel az új csodacsapatunk gerince.
- Kik voltak ők?
- Kásás, Molnár Tamás, Fodor…
- Rég volt… A magyar szövetség ezek szerint egy olimpia után kezdődő változásnak az élére tud állni? Akar az élére állni?
- Az olimpia után kezdődő változásnak igen, sőt, kezdeményezéseink, írásos terveink is vannak. De csakis az olimpia után lesz ez a kezdeményezés esedékes.
- A már megfogalmazott javaslatok mikor kerülnek nyilvánosságra?
- Ezek a nemzetközi szervezetek számára nagyrészt most is nyilvánosak.
- És hozzáférhetők?
- Szerintem korai lenne a nyilvánosság előtt vitát kezdeményezni erről, mert a tervek még embrionális állapotban vannak, talán másfél-két év is kell ahhoz, hogy kikristályosodjon egy olyan javaslat, amely már nem csak egy ország kezdeményezése, hanem többség állítható mögé.
- Végezetül beszéljünk pár szót a most lezajlott Vodafone Aranygáláról, amely az egész vízilabdasport ünnepe volt. Hogy értékeled ezt a rendezvényt?
- Fantasztikusan sikerült, nem gondoltam, hogy ilyen jó lesz. Az uszoda csodálatos dekorációt kapott, a közönség szeretete olyan volt, mint amilyen lenni szokott, tehát telt ház, zsúfolt lelátók és hatalmas ünneplés. Nagyjából ehhez vagyunk szokva itt Budapesten!
- Köszönöm a beszélgetést.
14 régi hozzászólás
Az olimpia után talán tényleg nem kellett volna elpazarolni ezt a közel egy évet... Az alapreformokat simán össze lehetett volna hozni, ha lett volna a döntéshozó grémiumban valódi motiváció, no meg egy csipetnyi bátorság ezirányban.. Medence, játékoslétszám,nem olyan nagy változás, amitől annyira felborult volna a felkészülés rendje, hogy az új válogatott ettől nem nyer meg egy római VB-t, vagy egy londoni aranyat. A gáláról a jegyek kapcsán már írtam, az nem arról szólt, hogy tényleg az igazi szurkolók legyenek ott elsősorban, de elfogadom, hogy a támogatók, fontos emberek meg kellett, hogy kapják a kis vipjegyüket, na mindegy... Én nem voltam ott, de nyilvánvaló, hogy a gálán nem a reformok voltak hangsúlyosak. Semmi visszhangja nem volt, nem hiszem, hogy bárkinek feltűnt, ha volt is változás a szabályokban. Úgy látom, teljesen lekerült a napirendről a reform, ami biztosan nem segíti elő a vízilabda helyén való kezelését...
Jómagam is ezen a véleményen vagyok, nem értem a várakozás okát, annak ellenére, hogy Martin úr "válaszolt rá", nekem ez egy cseppet sántít. Ennyit számít ez a majd' 1 év, amivel belecsúsztunk az olimpiai ciklusba? A szabályok szerintem nem forgatják el fenekestül a versenylebonyolítást, szabályzatot stb...Azt még értem, hogy a római vb nem a reformokról szól, és senki nem várhatja el, hogy változzanak a szabályok, de miiután ilyen szépen elhúzták a mézes madzagot - igaz "csak" gála keretein belül - érdemes lenne égetőbben foglalkozni a kérdéssel. Bp-en kevés az uszoda ez tény, számadatokkal nem rendelkezek, de teszem azt, ha már a pályahossz csökkentését bevezetnék ( 25 m ), már nyertünk 1-2 uszodát. Persze kívülről laikus nem lát bele a dolgok mélységébe, ettől függetlenül merem állítani, nem vagyok egyedül ezzel a gondolattal, mint ahogy azt a lentiek is bizonyítják.
http://4gifs.com/gallery/d/32911-1/orlyowl.jpg
Ezt értettem is, csakhogy akkor a Londoni arany is majd a változások elhalasztását fogja hozni. Remélem érted, hogy hogy értem. És azt, hogy egy vezetéssel jött össze a 3 arany, ezzel nem vitattam, és nem is kisebbítem az érdemeiket. Sarkítottan fogalmaztam, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy ha valaki most így gondolkodik, akkor milyen garancia van rá, hogy London után máshogy fog?
Én mindössze két tényt írtam le. 1. Három arany ugyanazzal a vezetéssel. 2. Nem kell kiegészíteni az interjút, mert benne van a válasz a kérdésre. (Nagyobb esélyt látnak a londoni aranyra úgy, ha addig nincs változás.) Ezt lehet vitatni, de erre meg figyelmedbe ajánlom az 1. pontot.
Természetesen nem maga az elnök személye szememben a probléma, hanem az, ahogy kezelik a változásokat. Tisztelem az Elnök Urat, majdnem mintha Ő érte volna el személyesen a hatalmas sikereket. De én úgy gondolom, hogy mindig van hova előre lépni, és mindig van lehetőség fejlődésre. Talán még neki is.
Szerintem meg demagóg választ adott rá. Kitért a kérdés elől. Nem kell csak azért oda lenni a vezetésért, mert a csapat király. Attól még a vezetés is lehetne előremutató tervekkel telve, a pozitív változások élharcosa. Majd kérdezzétek meg a csapat tagjait, hogy ők mit szólnak az interjúhoz! (pl.) Szerintük, ők tudnának-e még vízilabdázni, ha a VB után megszavaznák a változásokat? (íAmikért már elég régen lobbiznak)
Kedves Vitya! Az elmúlt három olimpiai ciklusban ez a "szörnyű vezetés" irányította a sportágat. Szerintem az elnök világos választ adott az interjúban arra, hogy miért nem akarnak változást Londonig.
Kedves VLV! Nem lehetne ezeket a kérdéseket komolyabban pedzegetni az Elnök Úrral? Talán egy kiegészítés az interjúhoz... Mert ebből nekem eddig az jön le, hogy szörnyű rossz kezekben van a szövetség vezetése. Aki nem tud a mai világban megújulni, fejlődni az el fog tűnni. Ebben a felfogásban kellene vezetni a szövetséget, nem pedig görcsös múlthoz ragaszkodásban. Mi ez? Valami kommunista párt????
A szabályváltoztatásokról: egyetértve az előttem szólókkal, a következő olimpia után miben lesz más a helyzet a változtatásokhoz? Még ha a bő két hét múlva kezdődő világbajnokságra hivatkozna érthetőbb lenne, de pl a vb után, 3 évvel a következő olimpia előtt miért ne lehetne változtatni?
"- És a magyar bírók? - Szerintem jelentős részük jobb, mint a külföldiek, amiben nagyon különböznek, az például az, hogy itthon eltűrik a kispadok reagálásait, az edzők beszólásait." Azért ilyet állítani kicsit erős az elnök úrtól, elég sokszor előfordult az elmúlt szezonban hogy sárga-piros lapokat kaptak az edzők reklamálásért a bajnokságban vagy az Euroliga döntőben, ahol szintén magyar volt az egyik játékvezető.
Miért csak London után akarunk kezdeményezni a szabályok változtatásán? Lehet, hogy London után már nem lesz "tűz közelben" senki sem.....Most kellene, mikor van rá lehetőség, nem? Nem alapjaiban kell megváltoztatni a szabályokat, hanem pár dolgot módosítani....pályahossz, 5+1 fő. Egy serdülő csapat vagy egy OB1/B-s csapat már fordulhat vissza, mire fölér támadni, mert lejár a támadóideje! Nem csak a válogatott szintű játékosok játéka a vízilabdázás, sokkal többen játszhatnának, ha nem olyan szabályok lennének, amihez nagy medence kell és 2-3 órás edzés naponta, hogy élvezhetővé váljon a játékszínvonal. DE lehet az a jó, ha minél kevesebben játsszák, így az elit csapatoknak könnyebb nyerni, kevesebb a rivális....Végül is ez nem foci, amihez mindenki ért....
Hi, Ujpesten nem most epul egy uj uszoda? Gondolom Martin Gyorgynek kozel allhat a szivehez a Tungi megszunes utan, hogy lesz uj uszoda a Vaci uton.
Most volt olimpia, miért nem lehet most változtatni? Nem vagyunk felkészülési szakaszban!!!! London után meg azt fogják mondani, hogy a köv. olimpia elött ne legyen változás??? Kedves Martin György ez BULLSHIT!