Mégis "jó" a NeoCitran - nincs doppinglistán
Egy hete jártunk utána annak, hogy Benedek Tibor egy megfázás elleni szer használata miatt kényszerült kihagyni olasz bajnoki meccsét. Nos, mint kiderült, tévedésen alapult az olasz sportorvos "ítélete", s a Pro Recco csapatkapitánya nyugodtan játszhatott volna.
Nagy vihart kavart sportolói körökben cikkünk, amelyben Benedek Tibor jóindulatúan figyelmeztette a hazai sportolókat: vigyázzanak a NeoCitran használatával, nehogy akaratuk ellenére doppingvétséget kövessenek el. Sportorvosoknál, de még a doppingellenőrzésért felelős magyar szakembereknél is égtek a telefonok. Hozzánk is eljutott a hír, hogy a megfázás elleni "házi kúra" elemeként használt NeoCitran mégis "tiszta" lehet, így megkerestük Tiszeker Ágnest, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetőjét.
- Nincs tiltólistán a NeoCitran. Valóban volt olyan időszak, amikor ez a szer a fenilefrin-tartalma miatt felkerült a doppinglistára, de levették, évek óta nem szerepel rajta. Két dolog lett itt összekeverve. A fenilefrin és a pszeudoefedrin. Az utóbbit valóban visszatették a tiltólistára, és vannak olyan recept nélküli készítmények, megfázás elleni szerek, főleg kombinációk, amelyek tartalmaznak pszeudoefedrint. Ez a szer egy időben fent volt, majd levették, s aztán visszatették a listára. Most az az ajánlás, hogy 24 órával a verseny, a meccs előtt abba kell hagyni a szedését és akkor nem lehet baj. Ezt a kettőt keverték össze.
- A NeoCitran nem pszeudoefedrint tartalmaz, hanem fenilefrint, ami viszont nincs rajta a tiltólistán. Nagyon sok évvel ezelőtt tényleg tiltott volt, de körülbelül hat éve nem az, így nyugodtan lehet használni a NeoCitrant. A félreértés ellenére úgy gondolom, jó dolog, hogy gondolkodnak, kétségeket fogalmaznak meg a sportolók, valóban célszerű inkább megkérdezni, ha az ember bizonytalan. A gond itt az volt hogy a kérdésre hibás válasz született.