Hosszú Katinka Iron Swim egyesülete a Magyar Vízilabda Szövetség tagja lett
Az MVLSZ elnöksége idei első ülésén felvette a szövetség tagjai közé az Iron Swim nevű egyesületet, amely közismerten Hosszú Katinka magyar úszófenomén nevéhez kötődik, ő az alapítója és az elnöke. Érdeklődtünk, mik a klub tervei a vízilabdával kapcsolatban. Kérdéseinket - kérésre - írásban küldtük el.
LAYBER KRISZTINA (Iron Swim, PR) a vlv-nek:
- Mikor alakultak, hány versenyzőjük van, mely vizes sportokra terjedt ki eddig a tevékenységük?
- 2018 decemberében kezdtük el a vízilabdát 20 sportolóval. Az egyesület fő profilja az úszás, erre épül a versenysport.
Az úszóiskola úszásoktatása egyedi, 6 osztályban tanítjuk meg úszni a gyerekeket, Iron 0-Iron 6. Különböző szintvizsgákkal, megfelelő kritériumot teljesítve léphet előbbre a gyermek, a végállomás többnyire a versenysport. Mivel az úszás egyéni sport, többen szerettek volna maradni, de inkább egy csapatjátékban így úgy gondoltuk kezdjük el a vízilabdát is.
14 igazolt sportolónk van jelenleg, az idei év volt az első, hogy gyermek korosztályban indultunk a bajnokságban, egy nagyon lelkes kis csapattal.
- Mióta veszik ki a részüket az utánpótlásképzésből, milyen korcsoportokkal, hány gyerekkel foglalkoznak?
- Mivel nem tekinthetünk vissza nagyon régre, így kezdetektől reagáltunk a jelentkező igényekre. Az oktatásból vesszük ki a „vízilabdásokat”, a vizet, a labdát és a sportot így együtt szerető gyerekeket,. Edzéseinket heti 7 alkalommal tartjuk, 5 edzés vízben, 2 pedig szárazföldön zajlik.
Az edzéseinket többen látogatják olyanok, akik nem tudják még eldönteni, hogy maradnak-e úszók, vagy talán váltanának.
- Mire terjed ki a képzés? Úszástanítással kezdik és a tehetségesebbekből versenyzőt nevelnek?
- Pontosan. Ahogy fent is említettük. Van, aki tehetségesebb vízilabdás, mint úszó. Szeretnénk, ha nálunk maradna. Az oktatásban részt vevők esetében is két lehetőséget tudunk ajánlani, az úszást és a vízilabdát. Az első vizes találkozások alkalmával – a víz megszeretése mellett – már egy jövőkép is megjelenik. "Lehetek úszó és vízilabdás is". Mindkettőhöz elengedhetetlen, hogy a vízben jól mozogjon a gyerek.
- Mi az egyesület filozófiája, ars poeticája, megfogalmazható-e néhány mondatban a törekvésük lényege?
A kemény munka mindig kifizetődik, ez egyesületünk szlogenje.
A sport szeretetére való nevelés, mely ezer pozitív hatásával szebbé, jobbá, felelősségteljessebbé teszi életünket.
A versenysportra nevelés, mely megtanít mindenkit nyerni, és veszteni, megtanít arra, hogy amit eldöntünk a fejünkben, azt képesek vagyunk véghez is vinni.
- Milyen úszásfelülettel rendelkeznek, hol van a bázisuk, az Önökhöz járók jellemzően az adott uszoda vonzáskörzetéből jönnek?
- A Duna Aréna a székhelyünk, minden gyermek a közelben lakik. Általában este 18.00 ás 20 .00 óra között van másfél órás vizünk.
- Hogy zajlik a finanszírozás? Van-e tagdíj, ha igen, az a költségek mekkora hányadát fedezi? A fennmaradó részt milyen forrásokból teremtik elő?
- Van tagdíj, ami sajnos nem fedezi a költségeket. Saját finanszírozásból illetve szülői támogatásból – versenyekre való utazások – oldottuk meg eddig a költségek előteremtését.
Ez az első évünk, hogy jogosultak vagyunk TAO-t igénybe venni. Ez most segíti majd a további működést.
- Milyen megfontolásból kérték felvételüket a Magyar Vízilabda Szövetségbe? Milyen céljaik vannak a vízilabda területén? (Férfi és női szakágban egyaránt jelen lesznek?)
- Mindenképpen szerettünk volna bajnokságban is indulni, aminek feltétele a tagság. Szeretnénk bővülni, szeretnénk az utánpótlás nevelésben aktívan részt venni.
- Terveznek-e felnőtt csapatot kinevelni a fiatalokból és esetleg igazolásokkal megerősített gárdával akár a legmagasabb szintű bajnokságban szerepelni? Mi ennek az íve, van-e ezzel kapcsolatos hosszú távú elképzelés, ha igen, azt tőmondatokban ismertetnék-e?
- Egyesületünk inkább az utánpótlás nevelésében szeretne aktívabban szerepet vállalni.
- Kik foglalkoznak a vízilabdázó-palántákkal, hány edző dolgozik ezen a területen? A szövetségbe való belépést követően tervezik-e bővíteni az edzői stábot? Honnan merítenek, van-e valamilyen sportszakmai, erkölcsi követelmény, amit felállítanak az Önöknél dolgozó szakemberek számára?
- Jelenleg két lelkes fiatal edzőnk, Takács Mónika és Gőbl Ádám biztosítja a szakmai hátteret, az ő életükben fontos szerepet töltött be a vízilabda. Egyelőre nem szeretnénk bővíteni a csapatot.
- Köszönöm a válaszokat.