Martin György a vidéki vízilabda-élet fellendülésére számít - VLV-interjú

A szövetség elnökével készített, immár hagyományos évenkénti interjúnkban sportdiplomáciai tapasztalatairól, a sportág helyzetéről, a FINA és a LEN ellentmondásos kapcsolatáról kérdeztük Martin Györgyöt.
- Egy esztendeje, hogy bekerültél a vízilabdasportot irányító nemzetközi szervezetek vezetőségébe. Mennyiben igazolódtak a várakozásaid, például a delegátusként végzett munka "közhasznúságát" illetőleg?
- A delegátusi szerep - mondjuk azt jogi szóval -, egyfajta generális prevencióra ad lehetőséget. Tehát ha valaki ott van a versenyeken, fontos szerepet tölt be, a játékvezetők ezt látják, óhatatlanul figyelembe veszik, mert megfordul a fejükben, hogy ez a delegátus értékeli a teljesítményüket. Ez az érzés bizony kihathat a munkájukra akkor is, amikor magyar csapat meccsén bíráskodnak.
- Ez volt az eredeti elképzelés. Ebből mi valósult meg, hogy látod? Érezni-e a hatását annak, hogy delegátus vagy tornákon?
- Eddig nem volt olyan torna, ahol delegátusként ott voltam és magyar csapat szerepelt. Az első ilyen a hétvégén véget ért junior EB volt Stuttgartban és nem a játékvezetésen múlott a gyenge szereplés. Ráadásul ezen a versenyen különösen erős sportdiplomáciai hátterünk volt, mert a LEN Büro Salamon doktort delegálta, a TWPC engem, az orvosbizottság pedig Bognár Andrást.
- Hogy értékeled a juniorok eredményét és a mutatott játékot?
- Nagyon gyenge eredménynek tartom az elért hatodik helyet, a játék egy-két mérkőzésen jó volt, de a legfontosabb meccseken katasztrofális.
- Visszatérve a delegátusi szerephez, a nagy csapat meccsein okozott valamilyen érzékelhető változást, hogy magyar kerül olykor a bírók "feje fölé"?
- Úgy érzem, hogy ezt eddig leginkább a klubok meccsein lehetett érzékelni. Az elmúlt szezonban a kupákban nem volt fényes a magyar mérleg, de azt állíthatom, hogy ezúttal nem a játékvezetés miatt. A bíráskodástól lehettek volna sokkal szebbek is az eredmények.
- Mi úgy igyekeztünk gazdálkodni, hogy mindenképpen nullszaldó körüli eredményt érjünk el. Most váratlanul keletkezett egy hatalmas kiadás: a női válogatottnak sikerült elintézni, hogy részt vehessen a Világkupán, Új-Zélandon. Ez tízmilliós nagyságrendű plusz kötelezettséget jelent, de mindenképpen a sportág érdekeit szolgálja, hiszen kedvező esetben már egyetlen győzelemmel is kvalifikálhatják magukat a lányok a jövő évi világbajnokságra, ahova csak nagyon rögös úton lehetne eljutni - ha sikerülne egyáltalán.
- A sportköltségvetéstől tavaly elvont egymilliárdos támogatás nagy részét most visszakapják a sportágak. Ez hogy történik és mennyire számíthat az MVLSZ?
- A pénz elosztásáról a MOB dönt, mégpedig egy pontérték-táblázat alapján. Ez a rendszer meghatározott szempontok szerint rangsorolja a sportágakat. ezen a pontérték-táblázaton mi a második helyen vagyunk a kajak-kenu mögött, tehát jelentősebb összegre 58 millió forintra számíthatunk. Ez a pénz az olimpiai felkészülést szolgálja.
- Mi a helyzet a most bevezetendő adókedvezménnyel? Jelentősen növekedni tud a támogatói kör vagy marad a mostani?

- Milyen a magyar vízilabda helyzete? Az elmúlt egy év optimizmusra vagy pesszimizmusra ad okot? Most nem csak a férfi vízilabda-csapatra gondolok, hanem egyáltalán a sportág helyzetére, a klubokra, az utánpótlásra, a bajnokságok színvonalára...
- Egy biztató jel már van, hiszen a női utánpótlás csapatunk az EB-n bronzérmet szerzett. A férfi válogatottunk még csak felkészülési tornákon szerepelt, ezekből az eredményekből nem szabad következtetéseket levonni, hiszen a felkészülés közepén vannak. Az első igazi erőpróba a zágrábi Európa-bajnokság lesz.
- Ott mire számítasz?
- Én majdnem biztos vagyok abban, hogy a csapat a legjobb négyben lesz. És egy jó „sorsolással” vagy kis szerencsével szerintem döntőt is játszhat, ott pedig már bármi lehet.
- Nem érzel visszaesést a magyar vízilabda-sportban, általánosságban? Nem csak az eredményeket illetően, hanem például a meccsek nézőszámát tekintve.
- Jelenleg hiányzik néhány világsztár játékosunk, aki nem vesz részt az idei felkészülésben. Továbbá jó néhány világsztárunk külföldön szerepelt, tehát a magyar bajnokság színvonalát nem tudták emelni. Pozitív jelenség, hogy Kiss Gergő hazatér. Ő háromszoros olimpiai bajnok, a világ legjobb balkezes játékosa és ez azért mindenképpen emeli a magyar bajnokság színvonalát. Úgy tudom, hogy nagyon jó külföldi játékosokat is igazoltak a magyar klubok. Miho Boskovicsot, aki ősztől a Vasasban szerepel, a nagyváradi Világkupa-döntőn módom volt közelről megfigyelni - nagyon-nagyon jó játékos...
- Az elmúlt hónapokban a laikus számára is láthatóvá vált a FINA és a LEN közötti ellentétek. Az EB-re nevezhető létszám előbb 13 volt, majd 20-ra emelték, majd visszaállították 13-ra. Mi volt ez a vita? Milyen a viszony a LEN és a FINA között?

- Kaphatnánk egy konkrét példát?
- Például a LEN meghatározza, hogy a kapus 1-es és 13-as számmal játszhat, piros sapkában. Az elfogadott általános vízilabda-szabály szerint ugyanakkor az 1-es számú piros sapkás kapust bármikor lecserélheted és mondjuk az 5-ös számú játékos beállhat védeni. Na most ezt a LEN szabálya lehetetlenné teszi. Továbbá a vízilabda-szabály azt mondja, hogy a lecserélt kapus a pálya bármely részén játszhat azután, hogy lecserélték. Nagyon hülyén nézne ki, hogyha mondjuk egy piros sapkás 13-as véd, és a piros sapkás 1-es játszik centert. A nagyváradi FINA-értekezleten abban egyeztünk meg, hogy Zágrábban a vízilabda-szabályokat kell érvényesíteniük a játékvezetőknek és a delegátusoknak.
- Tehát az általános vízilabda-szabályok most úgy "térnek vissza", hogy a FINA érvényesíti a hierarchiában elfoglalt magasabb pozícióját és utasítja a LEN-t?
- Nem, nem. Nem egészen így van. A FINA arról tud dönteni, hogy a saját versenyein milyen szabályokat alkalmaz. A FINA TWPC úgy döntött, hogy egy olyan versenysorozaton, amely FINA-eseményre kvalifikál, tehát például egy Európa-bajnokságon - ahonnan a kontinentális elv alapján kijutnak a világbajnokságra csapatok - csak olyan szabályok szerint lehet játszani, ami a FINA számára elfogadott. Tehát a mai helyzetre lefordítva: ha a zágrábi Európa-bajnokságon 20 játékost lehet szerepeltetni, akkor semmi gond, de akkor a LEN-nek rendeznie kell egy külön kvalifikációs tornát is, amin már csak 13 játékos játszhat egy csapatban.
- És a LEN elfogadta ezt az ukázt?
- Mit tud csinálni?
- Tizenhármat lehet nevezni vagy tizenötöt?
- Tizenhármat. A technikai értekezleten kell bejelenteni, hogy ki az a tizenhárom játékos, aki szerepel az Európa-bajnokságon.
- Ennek mi az időpontja?
- Augusztus 27-28.
- Köszönöm a beszélgetést!