Sanghaj: VB-sorsolás április 15-én
Óriási jelentősége lesz a világbajnokság csoportbeosztását meghatározó, április 15-i sorsolásnak, mert nagyon nehéz és könnyű csoportba is kerülhetünk. Elkészítették a kiemeléseket, Magyarország a harmadik kalapba került, s biztosan nem leszünk együtt az első szakaszban Brazíliával(!), Németországgal és Ausztráliával.
A sanghaji világbajnokságon (2011. július 16-31.) 16 csapat vehet részt, a következő kvalifikációs elvek szerint:
A legutóbbi Világkupa legjobb négy csapata, a legutóbbi Világliga legjobb két csapata, a házigazda ország és további kilenc csapat öt kontinensről.
A kilenc csapat esetében a kontinensek legjobbjainak besorolásáról a kontinenstornák döntenek. Az öt kontinens kilenc csapata a következőképpen oszlik meg: 3 európai, 2 amerikai, 2 ázsiai, 1 afrikai és 1 óceániai.
Ha a Világligából kvalifikált csapatok a Világkupa legjobb négy csapata közé kerülnek, akkor a Világkupa következő helyezettjei kvalifikálják magukat (tehát 5-6. helyezettek).
A 2010-es Világkupa legjobb négy csapata: 1. SRB 2. CRO 3. ESP 4. USA 5. ROU 6. AUS
A 2010-es Világliga végeredménye: 1. SRB 2. MNE 3. CRO 4. AUS
A 2010-es EB végeredménye: 1. CRO 2. ITA 3. SRB 4. HUN 5. MNE 6. GER
Kvalifikálja magát tehát a Világkupa első négy helyezettje (SRB, CRO, ESP, USA), valamint Románia, a Világkupa 5. helyezettjeként, ugyanis a Világligát Szerbia nyerte, ezért a Világkupa 5.-je kvalifikál helyette, nem a Világliga harmadikja. A Világkupáról MNE kvalifikál másodikként, a rendező ország pedig CHN.
Az öt kontinens kilenc csapata (3 európai, 2 amerikai, 2 ázsiai, 1 afrikai és 1 óceániai) a következő:
3 európai: 1. ITA (EB második) 2. HUN (EB negyedik) 3. GER (EB hatodik)
2 amerikai: 1. CAN 2. BRA
2 ázsiai: JPN, KAZ
1 óceánia: AUS
Így a VB-n részt vevő 16 csapat: SRB, CRO, ESP, USA, ROU, MNE, CHN, ITA, HUN, GER, CAN, BRA, JPN, KAZ, AUS
A kalapokba rendezés szabályai:
Az első kalapba kerül a legutóbbi Világkupa első négy helyezettje: SRB, CRO, ESP, USA
A második kalapba kerülnek a Világligáról kvalifikált csapatok (vagy a Világkupa 5.-je, ha a Világligát az első kalapban lévő csapat nyerte), az első számú amerikai és az első számú európai csapat: MNE, ROU, CAN, ITA
A harmadik kalapba kerül a másik amerikai csapat, a maradék két európai csapat, valamint az óceániából kvalifikált csapat: BRA, HUN, GER, AUS
A negyedik kalapba kerül az afrikai csapat, a két ázsiai csapat és a rendező ország: RSA, KAZ, JPN, CHN
Tehát a VB-sorsolás négy kalapja:
A: Szerbia, Horvátország, Spanyolország, USA
B: Montenegró, Románia, Kanada, Olaszország
C: Brazília, MAGYARORSZÁG, Németország, Ausztrália
D: Dél-Afrika, Kazahsztán, Japán, Kína
A sorsolás menete: minden kalapból egy csapat kerül az A csoportba, minden kalapból egy csapat a B csoportba, minden kalapból egy csapat a C csoportba és minden kalapból egy csapat a D csoportba. Így alakul ki a négy darab négytagú csoport.
KEMÉNY DÉNES a vlv-nek:
- Nem tartom reálisnak a csoportok ilyetén kialakítását. Ha valaki figyelmesen végignézi, akkor láthatja, hogy például maga a rendezés ténye befolyásolja a besorolást, pedig a rendezői jog nem pályán elért eredmény. Teljesen mindegy, ez van. Láthatóan sok fog múlni a sorsoláson, ebből a kínálatból a magyar csapat kerülhet kifejezetten erős, de könnyebb csoportba is.
A vlv által elképzelt ideális verzió:
USA, Kanada, MAGYARORSZÁG, Dél-Afrika
A rémálom esete:
Szerbia/Horvátország, Montenegró, MAGYARORSZÁG, Kína
A VB lebonyolítási rendje:
A csoportkör (minden válogatott számára három mérkőzés) után a csoportok negyedik helyezettjei a 13-16 helyekért játszanak tovább.
A csoportmásodik a csoportharmadikok ellen vívnak ki-ki meccset, s a vesztesek a 9-12 helyért játszanak a tovább, a nyertesek az elődöntőbe jutásért küzdhetnek a csoportelsők ellen.
A csoportelsők és a csoportmásodik vs. csoportharmadik meccsek győztesei bejutnak az elődöntőbe, a vesztesek az 5-8 helyért játszanak tovább.
Ezután következik a két elődöntő, majd a bronzmeccs és a döntő.
A sanghaji vízilabdameccsek színhelye
3 régi hozzászólás
Engem nem érdekel a sorsolás. A negyedik hely kizárva, innentől kezdve tök mindegy, hogy első vagy harmadik helyen jutunk tovább. Persze nem lényegtelen a csoportgyőzelemmel kiharcolható szünnap, de nem azon múlik a végeredmény, a győzelemhez mindenkit meg kell vernünk az egyenes kieséses szakaszban. Egy délszláv csapat jól is jönne a csoportban, időben fel kell venni a ritmust, h ne legyen nagy a kontraszt a végén. Hajrá srácok!
A Világkupába való bejutásra emlékeim szerint meghatározott feltételt teljesíteni kell, ami a magyar válogatottnak legutóbb nem sikerült. A Világliga szabadon választott gyakorlat, de azt meg ugye nem vesszük komolyan. Ezért tartunk most ott, hogy Brazíliával vagyunk egy kalapban a vb csoportsorsolás előtt.
Az ilyenek elekrülése miatt is jó lenne indulni a Világ Kupában, meg amiatt is, hogy a himi-humi felkészülési tornák helyett tétmeccsszerű meccseket játszunk komolyabb ellenfelekkel.