Befejeződött a klubszezon Európa nagy részén
A Final Four és az olimpia közeledtével - az olasz bajnokságot leszámítva - befejeződtek a nagy nemzetközi vízilabda-bajnokságok kontinensünkön. Most szemügyre vettük a végjátékot, amelynek eredményeként nagyjából kialakult a következő évi Euroliga kiemeltjeinek mezőnye.
Horvátország:
Előző körképünk óta megtörtént a bajnokavatás, ahogy előrejeleztük, április 30-án Zágrábban. A Mladost Zágráb otthon 13:11 arányban legyőzte a Dubrovnikot, így 3:1 arányban megnyerte a döntőt és bajnok lett. Az utolsó meccs azonban nem mindennapi izgalmakat hozott. Boskovics révén a vendégek szerezték meg a vezetést, majd 2:2 után a Mladost elhúzott, és már 6:2-re is vezetett. A Dubrovnik azonban felzárkózott és kiegyenlített. (7:7). Ekkor ért véget a rendes játékidő. A hosszabítás elején Sukno révén a Jug vezetett, Vrdoljak, valamint Iosep megfordította az állást, de végül Smodlaka egyenlített (9:9). Így következett a büntetőpárbaj, amely során Jokovics és Markovics hibázott, így tizedik bajnoki címét ünnepelhette a Mladost Zágráb csapata.
Spanyolország:
Két mérkőzésig tartott a spanyol bajnoki döntő a két barcelonai csapat között, ahol a tavalyi bajnok Barceloneta meggyőző fölénnyel lett idén is bajnok. Az első mérkőzésen, a Montjuich hegyén levő Municipal-uszodában a hazai CN Barcelona rögtön elveszítette a pályaelőnyét. A találkozó 12:9-es Barceloneta sikerrel zárult úgy, hogy a harmadik negyed végén már 12:5-re vezettek a vendégek. Elsősorban Xavier Valles három góljának, valamint jobb emberelőnykihasználásuknak (7/3) köszönhették sikerüket. A második mérkőzésen még simább, 12:5 arányú győzelmet arattak, így 2:0-s összesítéssel lettek bajnokok. A CN Barcelona keretében szereplő Szirányi Balázs a döntő két mérkőzésén ugyan nem talált be, de 49 góljával csapata harmadik legeredményesebb játékosa lett. A spanyol bajnokságban szerepelt még egy magyar vízilabdázó, Létay Krisztián, aki végül 42 gólig és a 7. helyig jutott a Sabadell gárdájával.
Oroszország:
Az idei LEN Kupa győztese jövőre biztosan nem védi meg a kupagyőzelmét. Azaz a Csehov gárdája nyerte az orosz bajnokságot, és ezzel automatikusan kvalifikálta magát az Euroliga főtáblájára. A második találkozón otthon 13:8 arányú győzelmet arattak a Kazany ellen. A győzelem elsősorban a három gólig jutó Garbuzovnak és Sapicsnak volt köszönhető. A bronzérmes végül a Volgográd lett, miután 10:6 arányban nyert Moszkvában a Dinamo ellen, így jövőre ők indulhatnak az Euroliga első selejtezőkörében.
Görögország:
Az Olympiakosz gárdája 2:0-s vezetés után otthon fogadta az Etnikosz együttesét, azonban a harmadik mérkőzésen nem sikerült a győzelem, miután 7:5 arányú vendégsiker született. A negyedik találkozón az Etnikosz otthonában viszont magabiztosan, 9:5-re győzött az Olympiakosz, elsősorban a három gólig jutó Chrisztosz Afrudakisz vezérletével. Ezzel 21. bajnoki címüket szerezték. Érdekesség, hogy a döntő másik résztvevője, az Etnikosz 36 bajnoki címnél tart, és legutóbb 1998-ban került sor arra, hogy nem e két csapat közül került ki a bajnok (Vouliagmeni).
Montenegró:
Minden kétséget kizáróan itt került sor a legizgalmasabb bajnoki végjátékra. A rájátszás utolsó előtti mérkőzésén a Hercegnovi gárdája egy esetleges nagyarányú győzelemmel közel került volna a bajnoki címhez, de ez a bravúr nem sikerült, a Budvanska hazai pályán 8:7-re győzött ellenük. Így az utolsó forduló előtt az volt a biztos, hogy a Hercegnovi bajnok már nem lehet. A Kotor-Budvanska mérkőzés amolyan ki-ki meccsnek számított, s a hazaiak vereség esetén csak a harmadik helyen végeztek volna. A Kotor azonban nagyszerű hajrával 5:4 arányban győzött, ezzel bajnok lett, aminek köszönhetően jövőre már Kiss Gergellyel kiegészülve az Euroliga főtábláján indulhat.
Vasas, Mladost Zágráb (horvát), Barceloneta (spanyol), Sturm Csehov (orosz), Partizan Belgrád (szerb), Olympiakosz (görög), Kotor (montenegrói).
Imrek
1 régi hozzászólás
szirányit a válogatottba!