Horvát búcsú, hibátlan szerbek - Kialakult a Világliga-szuperdöntő európai mezőnye

hozzászólás, 2008.06.02.

Az elmúlt heti első forduló után ismét összecsaptak a csapatok a Világliga Szuperdöntőjébe jutásért. A halálcsoportból végül a horvátok estek ki, több meglepetés nem történt.

Az 1. selejtezőcsoport első hétvégéjét fölényesen megnyerő Montenegró mellett az ezúttal hazai pályán játszó görögök is teljes csapatukkal szerepeltek az athéni hétvégén, ez meg is látszott az eredményeken. Miközben a horvát nagyválogatott Ratko Rudics vezetésével az amerikai Newport Beachen edzőtáborozik, ahol meg is mérkőzött az amerikai válogatottal (az első mérkőzés 6:2-es horvát, a második találkozó 8:5-s amerikai győzelmet hozott), az Emil Nikolics vezette B-válogatott azzal a szándékkal lépett pályára, hogy megőrizze a görögökkel szembeni pontelőnyét. Azonban ez már az első nap elolvadt, miután hiába vezettek a szintén tartalékosan felálló olaszok ellen 6:2-re a szünetben, a harmadik negyedre elfogyott a négygólos vezetés, és végül ötméteresekkel dőlt el a mérkőzés. Presciutti a hetedik sorozatban végzetesen hibázott, de ez a két pont is kevésnek bizonyult. A nap záró találkozóján ugyanis - egy végig kiélezett mérkőzésen - a görögök Chizasz utolsó percben lőtt góljának köszönhetően legyőzték Montenegrót, amivel felzárkóztak a horvátokra. A második nap nyitómérkőzésén ismét Olaszország és ismét ötméteres-párbaj következett, miután a montenegróiak ellen 6:6-ra végeztek a rendes játékidő során. Ezúttal Gambacorta hibázott, így az olaszok két mérkőzés során győzelem nélkül álltak. A zárótalálkozón a tét a továbbjutás volt, és a házigazdák az első perctől kezdve vezettek Horvátország ellen, a végén még arra is ügyeltek, hogy éppen nyolc góllal sikerüljön legyőzniük a délszlávokat, ezzel elérték, hogy azonos pontszám esetén sokkal jobb gólarányuk nekik kedvezzen (Budvában az első játékhéten Horvátország nyert Görögország ellen 14:6-ra). A zárónap első találkozóján azonban minden eldőlt, a horvát B-nek esélye nem volt pontot sem szerezni Montenegró ellen, így az este pályára lépő görögök már továbbjutóként nyertek két góllal Olaszország ellen. A csoportból ezzel a horvátok búcsúztak, a másik három gárda tagja a genovai Szuperdöntőnek.

A másik csoportban az első körben százszázalékos szerbek mögött mind a három gárdának esélye volt megszerezni a másik továbbjutó helyet. A plávik az első mérkőzésen döcögve ugyan, de végül öt góllal, 13:8-ra verték az oroszokat. A spanyol-román mérkőzés tétje az volt, hogy melyik csapat marad még állva, a románok az elején elhúztak 2:0-ra, de később hiába remekelt a Magyarországon is megforduló, legutóbb Pécsett játszó Ridzyk, a házigazdák megfordították a találkozót, így a második napon ki-ki mérkőzést játszottak az oroszokkal a Szuperdöntőért. A következő napon egy lelkileg széteső román csapatnak esélye sem volt a szerbek ellen. A spanyolok pedig már az első félidő után eldöntötték a továbbjutást, ugyan az első negyedet Oroszország nyerte 3:2-re, azonban a második negyedben 7 gólig jutottak a hazaiak, ezzel végképp pontot téve a fennmaradó kérdésekre. A tét nélküli zárónapon a két kísérleti válogatott találkozóját az oroszok nyerték 14:13-ra. A zárótalálkozón Szerbia magabiztosan, hat góllal bizonyult jobbnak a hazaiaknál, így százszázalékos teljesítménnyel nyerte a selejtezőt.

Eredmények:

Európai, 1. selejtezőcsoport, Athén:

Horvátország-Olaszország 15:14 (2:2, 4:0, 1:5, 2:2, 6:5) – büntetőkkel
Gólszerzők: Loncar 2, Petkovic 2, Obradovic 2, Kunac 2, Krapic, ill. Presciutti 2, Sottani 2, M. La Penna 2, Gambacorta, Rizzo, Saccoia

Görögország-Montenegró 11:10 (4:4, 3:2, 1:2, 2:1)
Gólszerzők: Doszkasz 3, C. Afrudakisz 2, Chizasz, Mazisz, Kokkinakisz, Tomakosz, Voltarakisz, Milanakisz, ill. Gojkovics 4, Jokics 3, Ticsics, Radovics, Uskokovics

Olaszország-Montenegró 10:11 (0:2, 3:1, 2:1, 1:2, 4:5) – büntetőkkel
Gólszerzők: M. La Penna 2, F. La Penna, Gambacorta, Rizzo, Gitto, ill. Brguljan, Ticsics, Ivovics, Trajkovics, Uskokovics, Gojkovics

Görögország-Horvátország 13:5 (2:1, 3:2, 2:1, 6:1)
Gólszerzők: Doszkasz 5, C. Afrudakisz 3, Tomakosz 2, Koheliasz, Murikisz, Milonakisz, ill. Obradovic 2, Petkovic, Kunac, Zivkovic

Horvátország-Montenegró 9:13 (2:2, 1:4, 3:3, 3:4)

Gólszerzők: Obradovic 4, Loncar 2, Krapic, Babic, Paskvalin, ill. Ivovics 4, Gojkovics 3, Paskovics 2, Vukcsevics, Radovics, Ticsics, Jokics

Görögország-Olaszország 10:8 (4:3, 1:1, 2:3, 3:1)
Gólszerzők: Doszkasz 3, C. Afrudakisz 3, Mazis 2, Vulgarakisz 2, ill. Gallo 2, M. La Penna 2, Rizzo, Sottani, Gitto, Scotti Galletta

A csoport végeredménye:
1. Montenegró 14 p. (70:54), 2. Görögország 12 p. (57:56), 3. Horvátország 8 p. (61:63), 4. Olaszország 2 p. (52:67)

Európai, 2. selejtezőcsoport, Portugalete:

Oroszország-Szerbia 8:13 (1:3, 1:1, 4:3, 2:6)
Gólszerzők: Jurcsik 2, Zseltovszkij 2, Visnyakov 2, Katkov, Halturin, ill. Sapics 4, Nikics 3, Filipovics 2, Szavics 2, Pekovics, Csirics

Spanyolország-Románia 11:8 (0:2, 4:3, 2:0, 5:3)
Gólszerzők: Mora 3, Espanol 2, Marsal 2, Rodriguez 2, Garcia, Gallego, ill. Busila 2, Ridzyk 2, Georgescu, Kádár, Radu, Dina

Szerbia-Románia 11:3 (3:2, 2:0, 3:1, 3:0)
Gólszerzők: Pijetlovics 4, Prlainovics 3, Avramovics 2, Csirics, Gocsics, ill. Georgescu 2, Negrean

Spanyolország-Oroszország 14:8 (2:3, 7:0, 4:3, 1:2)

Gólszerzők: Mora 5, Gallego 4, Sanz, Marsal, Roca, Espanol, Rodriguez, ill. Zseltovszkij 2, Katkov 2, Jurcsik 2, Agarkov, Ryzov-Alenicsev

Oroszország-Románia 14:13 (4:3, 2:5, 3:2, 5:3)
Gólszerzők: Stepanjuk 4, Jurcsik 3, Zseltovszkij, Agarkov, Halturin, Fatakhugyinov, Visnyakov, Ryzov-Alenicsev, Asajev, ill. Georgescu 4, Iosep 4, Dina 3, Busila, Cosmin

Spanyolország-Szerbia 5:11 (2:4, 2:3, 1:2, 0:2)
Gólszerzők: Espanol 2, Mallarach 2, Rodriguez, ill. Szavics 2, Prlainovic 2, Ikodinovics, Avramovics, Pijetlovics, Filipovics, Csirics, Radjen, Pekovics

A csoport végeredménye: 1. Szerbia 18 p. (68:35), 2. Spanyolország 9 p. (54:56), 3. Oroszország 6 p. (49:68), 4. Románia 3 p. (53:65)

Az Ázsia-Óceániai selejtezőre Tokióban került sor, ahol az öt csapat kétkörös selejtezőt vívott a két kiadó helyért. Két fordulóval a vége előtt elkelt ez a két hely, az ausztrálok százszázalékos teljesítménnyel vezetnek, Kína pedig mivel egymás elleni összevezetésben jobb Japán ellen, így továbbjutott.

Ázsia-Óceániai selejtező, Tokió:

Érdekesebb eredmények:
Ausztrália-Kína 14:6, 19:6
Ausztrália-Japán 10:5
Kína-Japán 6:9, 11:7

Tabella: 1. Ausztrália 18p., 2. Kína 12p., 3. Japán 12p., 4. Új-Zéland 5p., 6. Irán 0p.

Megjegyzés: Az eredeti tervvel ellentétben a győzelemért 3, a büntetők utáni győzelemért 2, a büntetők utáni vereségért 1, a rendes játékidős vereségért 0 pont jár.

A Szuperdöntőre június 16. és 22. között Genovában kerül sor. Európából Olaszország, Montenegró, Görögország, Szerbia és Spanyolország, Ázsia-Óceániából Ausztrália és Kína, Amerikából pedig USA és Kanada jutott ki, a 10. gárda a jövő heti Casablancai afrikai selejtezőből kerül ki.